Karta kierowcy (nazywana też kartą do tachografu) w odróżnieniu od prawa jazdy, to dokument, którego nie musi posiadać każdy kierowca. Karta kierowcy dotyczy osób obsługujących konkretne pojazdy, a mianowicie kierowców kategorii C i C+E. Czym jest karta kierowcy i dlaczego musisz ją posiadać, pracując jako kierowca C+E? Kto płaci za kartę kierowcy i ile ona kosztuje? Gdzie wyrobić kartę kierowcy? Na wszystkie te pytania i wiele innych odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Co to jest karta kierowcy?
Kartę kierowcy musi posiadać każdy kierowca prowadzący pojazd wyposażony w cyfrowy tachograf. Wszelkie kwestie dotyczące karty kierowcy są regulowane przez stosowne rozporządzenia. Przepisy dotyczące takiej karty obowiązują nie tylko w Polsce, lecz także we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Jeśli chcesz pracować, jako kierowca w Niemczech musisz posiadać kartę kierowcy.
Przed wyrobieniem karty kierowcy warto wiedzieć, czym są tachografy. To urządzenia, które montuje się w samochodach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz w pojazdach przeznaczonych do przewozu ponad 9 osób (razem z kierowcą) i pozwalają one na stałe zapisywanie parametrów jazdy, w tym także postoju. Wskazują one także, kto korzystał z danego pojazdu w konkretnym momencie. Jeśli więc prowadzisz tego rodzaju pojazdy, musisz posiadać kartę kierowcy.
Jakie informacje zawarte są na karcie kierowcy?
Karta kierowcy zawiera informacje o kraju rejestracji, dacie wydania i wygaśnięcia ważności karty, dane kierowcy (imię, nazwisko, data urodzenia, numer prawa jazdy) oraz dane z pracy kierowcy (data, czas i całkowity przejechany dystans, zmiany aktywności). Kierowca może wykonać wizualizację karty poprzez wyświetlenie danych na ekranie tachografu i wydrukować dane za pomocą drukarki, która jest w tachografie lub przenieść dane do innego komputera.
Kiedy musisz wyrobić kartę kierowcy?
Istnieje kilka sytuacji, w których konieczne jest złożenie wniosku o wydanie karty kierowcy. Mowa tu o takich przypadkach jak:
- konieczność posługiwania się takim dokumentem w pracy,
- wygaśnięcie poprzedniej karty kierowcy,
- zgubienie lub zniszczenie karty,
- kradzież dotychczasowej karty kierowcy,
- zmiana danych osobowych lub miejsca zamieszkania.
Należy pamiętać, że posiadanie karty kierowcy jest obowiązkowe w trasie oraz, że karta nie jest wydawana dożywotnio. Zazwyczaj obowiązuje ona 5 lat, jednak nie dłużej niż samo prawo jazdy danej osoby. Jeśli więc korzystasz z czasowego prawo jazdy, np. ograniczonego koniecznością wykonania badań lekarskich, może okazać się, że w Twoim przypadku karta kierowcy będzie ważna krócej.
Jazda bez karty kierowcy – dopuszczalne wyjątki
W sytuacji zgubienia, zniszczenia lub kradzieży karty kierowcy, należy zastrzec dokument na policji oraz zgłosić ten fakt Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W tych trzech przypadkach można korzystać z samochodu, ale niezwłocznie trzeba złożyć wniosek o wyrobienie nowego dokumentu. Po rozpoczęciu jazdy trzeba zrobić wydruk z tachografu, opisując go w specjalny sposób.
Od złożenia wniosku stosowny podmiot ma 8 dni na wydanie nowej karty. Wniosek i formalności w przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży karty kierowcy, składa się w taki sam sposób, jak całkiem nowy dokument.
Gdzie wyrobić kartę kierowcy?
Karta kierowcy jest wydawana przez organ państwa członkowskiego, w którym kierowca posiada swoje miejsce zamieszkania. W Polsce organem tym jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (PWPW) w Warszawie. Wniosek o wydanie karty kierowcy można złożyć w formie papierowej i wysłać tradycyjną pocztą lub w formie elektronicznej z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Do wniosku należy dołączyć kopię ważnego prawa jazdy (informacje zawarte we wniosku muszą być takie same jak te, które są w prawie jazdy), fotografię kierowcy oraz kopię dowodu wniesienia opłaty za wydanie karty. Kierowca ma prawo oczekiwać od swojego pracodawcy zwrotu kosztów tytułem wydania karty.
Wniosek o kartę kierowcy
Gdzie pobrać wniosek o kartę kierowcy?
Obecnie większość formalności można załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go poprzez stronę.
Karta kierowcy wniosek online.
Następnie należy dokonać wpłaty na odpowiedni rachunek bankowy. Trzeba zatytułować go według wzoru:
opłata za kartę kierowcy + imię i nazwisko + numer NIP firmy
Jeśli chcesz wypełnić wniosek w tradycyjny sposób z pominięciem internetowej wysyłki, możesz pobrać odpowiedni formularz i wypełnić długopisem. Następnie wystarczy wysłać go pocztą pod wskazany adres, z odpowiednim dopiskiem. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie podmiotu wydającego dokument. To dobra opcja dla osób, które wolą korzystać z tradycyjnych rozwiązań.
Karta kierowcy – wniosek pdf, do druku
Karta kierowcy – co trzeba załączyć do wniosku?
Poprawnie wypełniony wniosek to nie wszystko. Powinieneś dołączyć do niego kilka ważnych dokumentów. Należą do nich:
- kserokopia lub skan prawa jazdy,
- kserokopia dowodu uiszczenia opłaty,
- fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm na białym tle, bez nakrycia głowy i ciemnych okularów,
- karta kierowcy, jeśli straciła ważność lub została wydana w innym państwie.
Wniosek na wydanie karty kierowcy musi złożyć sam kierowca. Nie ma możliwości, by zrobił to za niego pracodawca. Gotową kartę kierowcy wydaje PWPW – Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Czas oczekiwania na kartę kierowcy
Czas oczekiwania na kartę kierowcy jest regulowany przez prawo i wynosi maksymalnie 30 dni roboczych. Zwykle jednak można odebrać gotowy dokument wcześniej, po upłynięciu około 3 tygodni. Ciekawostką jest, że wniosek złożony w formie elektronicznej zostaje rozpatrzony znacznie szybciej. Zazwyczaj karta kierowcy trafia do swojego właściciela już w ciągu 7 dni.
Jak sprawdzić status karty kierowcy?
Weryfikacja karty jest możliwa po zarejestrowaniu w systemie produkcyjnym. Aby sprawdzić status karty należy wpisać pesel, imię, nazwisko, lub NIP w przypadku karty przedsiębiorstwa. To czy Twoja karta kierowcy jest już gotowa sprawdzisz na stronie info-car.pl: status karty kierowcy.
Odbiór karty kierowcy
Status realizacji można sprawdzić na koncie użytkownika, które wykorzystałeś do złożenia wniosku. Gotowy dokument zostanie wysłany do Ciebie pocztą pod wskazany wcześniej adres. Istnieją także wyjątki od tej reguły. Nie ma możliwości dostarczenia dokumentu pocztą za granicę.
Jaka jest cena karty kierowcy?
Cena karty kierowcy jest stała i zmienia się jedynie w sytuacji, gdy zostanie wydane stosowne rozporządzenie. Obecnie koszt to 172,20 zł. Takiej wpłaty należy dokonać wcześniej, w momencie składania wniosku. W innym przypadku karta kierowcy nie zostanie wydana. Musisz się o nią ubiegać osobiście, ale o zwrot opłaty możesz poprosić pracodawcę: pamiętaj jednak, by zachować dowód jej uregulowania. Tylko na tej podstawie możesz otrzymać pieniądze.
Dodatkowe informacje dla posiadaczy karty kierowcy
W sytuacji uszkodzenia karty kierowcy, jej nieprawidłowego działania, zagubienia lub kradzieży kierowca:
- na początku trasy drukuje dane prowadzonego przez siebie pojazdu i wpisuje na wydruku dane umożliwiające identyfikację kierowcy oraz okresy innej pracy, okresy gotowości, przerwy lub odpoczynek,
- na końcu trasy drukuje informacje odnoszące się do okresów zarejestrowanych przez tachograf oraz zapisuje wszystkie okresy innej pracy, okresy gotowości i odpoczynku, od sporządzenia wydruku na początku trasy, które nie zostały zarejestrowane przez tachograf oraz zaznacza na tym dokumencie dane umożliwiające identyfikację kierowcy.
Kartę uważa się za nieważną w przypadku, gdy:
- kartę wykryto jako wadliwą,
- wstępne uwierzytelnienie karty nie jest możliwe,
- nie rozpoczął się jeszcze okres ważności karty,
- okres ważności karty upłynął.
Karta kierowcy w okresie swojej ważności nie może zostać cofnięta, ani też zawieszona. Może tak się stać tylko w sytuacji, gdy:
- właściwe organy państwa członkowskiego uznają ją za sfałszowaną,
- kierowca korzysta z karty, której nie jest posiadaczem,
- karta została wydana w oparciu o fałszywe oświadczenia lub sfałszowane dokumenty.
Kary za brak karty kierowcy
Brak karty kierowcy wiąże się z naliczeniem wysokich kar finansowych i kary dotyczą zarówno kierowcy, jak i firmy transportowej. Przykładowe kary za brak karty kierowcy:
- 2000 PLN dla kierowcy
- 2000 PLN dla osoby odpowiedzialnej za transport w firmie
- 5000 PLN dla firmy transportowej
- 1000 PLN dla kierowcy, który jeździ bez ważnej karty powyżej 15 dni
- 1000 PLN dla kierowcy za każdy dzień jazdy bez wydruku z tachometru 2000 PLN dla kierowcy, za jazdę na cudzej karcie.
Karta kierowcy – ważne informacje
Obowiązek względem posiadania ważnej Karty kierowcy wypływa z przepisów Rozporządzenia Parlamentu I Rady (UE) NR 165/2014 o stosowaniu urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. Zgodnie z wytycznymi, Kartę kierowcy wydaje się dla każdego kierowcy wykonującego przejazdy samochodem z tachografem cyfrowym (gdy dopuszczalna masa pojazdu przewyższa 3,5 tony dla przewozu towarów lub gdy samochód jest zarejestrowany do transportu ludzi w liczbie większej, niż 9 razem kierowcą).
Jaki jest okres ważności karty kierowcy?
Karta kierowcy zostaje wydana w ciągu miesiąca od otrzymania poprawnie wypełnionego wniosku i wymaganych dokumentów. Karta wydawana jest na okres 5 lat, jednak nie dłużej, niż okres ważności prawa jazdy kierowcy.
Kierowca może posiadać tylko jedną ważną kartę kierowcy. Karta nie powinna być pożyczana, ani pozostawiona w pojeździe pod nadzorem kogoś innego. Państwa członkowskie mają rejestry elektroniczne dla kart kierowcy. Dostęp do tego rejestru mają także funkcjonariusze służb kontrolnych.
Kiedy należy zgłosić wniosek o przedłużenie karty kierowcy?
Kierowco musi także pamiętać o terminie, do którego jego karta została wydana. Celem przedłużenia karty, której termin ważności zbliża się do finału, kierowca musi złożyć wniosek do właściwych organów w państwie członkowskim swojego normalnego miejsca zamieszkania nie później, niż na 15 dni roboczych przed upływem okresu ważności karty. Po terminie ważności Karty kierowca nie może prowadzić pojazdu (jazda bez ważnej karty jest sprzeczna z przepisami prawa). Należy nadmienić, że opłata za wniosek papierowy wynosi 172,20 zł brutto.
Zobacz także: ile zarabia kierowca C+E?