Polscy koordynatorzy z ASMO Solutions mają stały kontakt z kierowcami C+E pracującymi w Niemczech. Doskonale znają ich codzienną rzeczywistość oraz biorą udział w rozwiązywaniu trudnych sytuacji. Aby mogli jeszcze lepiej spełniać swoje zadanie ASMO Solutions przeprowadziło ankietę, w której kierowcom zostały zadane pytania dotyczące ich zadowolenia z pracy.
Wielu z uczestników ankiety, jako czynnik wpływający na niezadowolenie z wykonywanej pracy wskazało brak docenienia kierowców i złą opinię społeczną o zawodzie. Postanowiliśmy przyjrzeć się problemowi i spróbować znaleźć przyczyny tej sytuacji oraz odpowiedzieć na pytanie, co można zrobić, aby zmienić powszechnie powtarzane stereotypy?
Brak wiedzy na temat pracy kierowcy C+E
Ludzie, którzy nigdy nie mieli styczności z tym zawodem, mało wiedzą na temat przepisów jakich musi przestrzegać kierowca. Osoby postronne nie znają warunków i specyfiki pracy, dlatego łatwo i chętnie powtarzają utarte stereotypy o kierowcach nieprzestrzegających przepisów oraz zagrożeniu na drogach, jakie powodują samochody ciężarowe. Tymczasem statystyki potwierdzają, że kierowcy ciężarówek jeżdżą bezpieczniej i biorą udział w znacznie mniejszej ilości wypadków czy kolizji niż użytkownicy samochodów osobowych.
Ważnym czynnikiem wzmacniającym negatywny wizerunek kierowców zawodowych są informacje płynące z mediów. Najczęściej docierają do nas newsy o niebezpiecznych wypadkach, korkach czy złym stanie dróg. Takie przekazy wpływają na złe postrzeganie tego trudnego zawodu. Kierowcy nazywani są „zawalidrogami”, są oskarżani o zbyt brawurową i nieostrożną jazdę. Rzadko pojawiają się informacje pokazujące branżę TSL oraz kierowców w innym świetle. Dzieje się tak, ponieważ w dzisiejszym świecie złe wiadomości przyciągają większą uwagę widzów i internautów, niż te dobre.
Kierowcy samochodów osobowych traktują ciężarówki jeżdżące po naszych drogach, jak intruzów. Zapominają, że bez transportu drogowego gospodarka może stanąć: jedzenie nie dojechałoby do sklepów, leki do aptek, materiały dla przemysłu do fabryk. Na kierowcach spoczywa ogromna odpowiedzialność za dostarczenie towaru w odpowiednim czasie, za bezpieczeństwo ładunku, ale też swoje i innych uczestników ruchu. Warto zrobić wszystko, aby ten zawód cieszył się szacunkiem i zaufaniem społecznym.
Jak poprawić opinię na temat zawodu kierowcy C+E?
Najskuteczniejszą metodą zmiany złego postrzegania zawodu kierowcy jest edukacja. Na szczęście posiadamy coraz więcej narzędzi, które pozwalają dotrzeć do licznego grona odbiorców i przedstawić prawdziwy obraz tej trudnej profesji. Kierowcy coraz częściej dzielą się kulisami swojej pracy w mediach społecznościowych, pokazując swoje umiejętności i niebywały refleks, wzbudzają zaufanie i należny im podziw. W sieci pojawiają się filmy, zdjęcia i opisy codziennego życia w trasie. Publikowane przez kierowców materiały przełamują powszechnie powtarzane stereotypy i wywołują zainteresowanie zawodem.
Kierowcy ciężarówek są bardzo ważni dla naszej gospodarki, dlatego nie można zapominać o edukowaniu ludzi, którzy wybór ścieżki kariery mają jeszcze przed sobą. Warto wykorzystać fakt, że zawód kierowcy wzbudza podziw u dzieci, które już od najmłodszych lat wzdychają na widok śmieciarki, betoniarki, wywrotki czy przysłowiowego TIRa. Wspaniałe samochody i kierowcy, którzy potrafią je prowadzić są niczym „superbohaterowie” w oczach najmłodszych. Rozpowszechnianie wiedzy o tej trudnej lecz potrzebnej i ciekawej profesji wśród dzieciaków sprawi, że w przyszłości nie zabraknie osób, które zadbają o transport. Można do tego wykorzystać spotkania w przedszkolach i szkołach, które mają na celu przybliżyć ciekawe zawody rodziców.
To tylko niektóre z działań, które mogą wspomóc budowę pozytywnego wizerunku zawodu kierowcy samochodu ciężarowego. Jeżeli macie inne pomysły dajcie znać w komentarzach pod wpisem na Facebooku. Wasze opinie i doświadczenia są dla nas bardzo ważne.
Szukasz pracy jako kierowca C+E – sprawdź nasze ogłoszenia!