Jazda pod wpływem alkoholu
Pokaż filtr

Zmiany w przepisach za jazdę po i pod wpływem alkoholu w Polsce

Jazda pod wpływem i po alkoholu – kary w Polsce

Jazda samochodem po alkoholu niemal zawsze będzie wiązała się z poważnymi, a często wręcz nieodwracalnymi konsekwencjami. Skutki te odczuwalne są zarówno dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu. Poza niedostosowaniem prędkości jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce i na świecie. Zwykle stan nietrzeźwości przekłada się na brawurową jazdę, niedostosowanie prędkości i opóźniony czas reakcji.

Stan po użyciu alkoholu, czy stan nietrzeźwości?

Warto podkreślić, że według polskiego ustawodawstwa (2023 rok) wyróżnia się dwa możliwe stany do stwierdzenia u kierowcy w badaniu (pomijając całkowity brak alkoholu we krwi). Obowiązują za nie odrębne kary:

  1. Stan po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) – stanowi wykroczenie. Grozi za nie areszt do 30 dni lub grzywna od 2500 do 30000 zł oraz 15 punktów karnych. Ponadto sąd może nałożyć na kierowcę czasowy zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat (podstawa prawna: art. 87 Kodeksu wykroczeń). Aby odzyskać prawo jazdy po 6 miesiącach kierowca ma obowiązek przejść kurs reedukacyjny w WORD. Dodatkowo wymagane są badania psychologiczne i lekarskie w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy.
  2. Stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) – stanowi przestępstwo. W tym wypadku sąd wymierza karę na podstawie kodeksu karnego. Jest nią grzywna (min. 5000 zł; maks. 60000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej), 15 punktów karnych, ograniczenie wolności i przymusowe prace społeczne lub kara pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat – okres ten może być uzależniony od tego, czy jest to pierwszy, czy też kolejny raz (recydywa).

Jakie limity alkoholu obowiązują kierowców ciężarówek w Polsce?

Dopuszczalny limit alkoholu dla kierowców ciężarówek w Polsce to 0,2 promila. Limit dotyczy zarówno kierowców zawodowych jak i prywatnych aut.

Jazda pod wpływem alkoholu w Polsce – nadchodzą zmiany w przepisach!

W najbliższym czasie kierowców czekają zmiany w przepisach dotyczących jazdy po alkoholu! Oto nadchodzące modyfikacje:

  • Od 1 października 2023 roku nietrzeźwym kierowcom może zostać wymierzona kara pozbawienia wolności do lat 3. Dotychczas była to grzywna lub ograniczenie wolności. Dodatkowo sąd będzie mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres minimum trzech lat w następujących przypadkach: stan nietrzeźwości, ucieczka z miejsca zdarzenia lub spożywanie alkoholu po zdarzeniu, lecz przed poddaniem się badaniu oceny stężenia alkoholu w organizmie.
  • 14 marca 2024 (aktualny termin wejścia w życie podpisanej w 2022 roku nowelizacji Kodeksu karnego) – dotyczy ona konfiskaty pojazdu kierowcom, którzy:
    • Prowadzą pojazd w stanie nietrzeźwości (co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi).
    • Spowodują wypadek w stanie nietrzeźwości.
    • Prowadzą pojazd w stanie nietrzeźwości po raz kolejny w ciągu ostatnich 2 lat.

 

Zobacz także: Limity i kary za prowadzenie po alkoholu w Niemczech