Badania lekarskie dla kierowców
Pokaż filtr

Badania lekarskie kierowców zawodowych kat. CE, C

Badania lekarskie dla kierowców zawodowych kat. CE, C

Kierowcy zawodowi kat. CE, C wykonujący przewozy rzeczy oraz osób muszą odbyć badania lekarskie przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy danej kategorii, a także przed podjęciem pracy zawodowej.

Na badania lekarskie kierowcy zawodowego składają się:

  • badanie ogólnolekarskie – sprawdza ogólny stan kierowcy,
  • badanie okulistyczne – ocenia sprawność wzroku,
  • badanie neurologiczne – sprawdzane są zdolności koordynacyjne kierowcy,
  • badanie psychologiczne,
  • badanie słuchu,
  • badania pomocnicze, w przypadku występowania chorób u kierowcy.

Minimalne kryteria zdrowotne, które musi spełnić kierowca zostały określone przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniu z dnia 7 stycznia 2004 roku.

Okresowe badania kierowców zawodowych – ile ważne jest badanie?

Wyniki badań dla kierowców C i CE mają określony czas ważności, po których upływie należy udać się na badania okresowe. Ich zakres nie różni się znacząco od zakresu badania wstępnego.

  • Zawodowi kierowcy, którzy nie ukończyli 60 roku życia, mają obowiązek odnawiania badań lekarskich, co 5 lat. Najczęściej pokrywa się on z koniecznością odnowienia kwalifikacji zawodowych przez szkolenie okresowe.
  • Kierowcy CE, C od 60 roku życia, zobowiązani są do wykonywania badań okresowych co 30 miesięcy.

Psychotesty dla kierowców – jak wyglądają?

Jednym z elementów badań dla kierowców są psychotesty. Muszą wykonać je kandydaci na kierowców i osoby wykonujące zawodowo przewozy rzeczy i osób.
Obowiązek wykonywania psychotestu mają kandydaci oraz kierowcy z prawem jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1 +E, D+E.

Badanie jest ważne przez 5 lat. Podczas psychotestu badana jest wiedza kierowcy na temat zasad poruszania się w ruchu drogowym, umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami na drodze, motywacja i postawy a także predyspozycje do prowadzenia pojazdu.

Etapy i zakres badań podczas psychotestów

Na trzy etapy badań składają się:

  1. Badanie osobowości kierowcy.
    Celem badania jest ustalenie, w jaki sposób osoba badana zachowuje się w określonych sytuacjach. W ramach badania kierowca wypełnia kwestionariusz i odbywa rozmowę z psychologiem.
  2. Przeprowadzenie psychotestów.
    Celem badań jest analiza zdolności intelektualnych badanego. Kierowca otrzymuje do rozwiązania testy uwagi oraz sprawności intelektualnej.
  3. Badanie psychologiczne kierowcy podczas którego wymagane jest użycie sprzętu technicznego do badania reakcji.
    Aparaty psychotechniczne pozwalają sprawdzić szybkość czasu reakcji badanego, oraz jego koordynację wzrokowo-ruchową, sposób postrzegania przez niego prędkości i odległości, czy widzenie w ciemności. Podczas tego badania wykorzystuje się takie urządzenia jak miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy i aparat Piórkowskiego oraz stereometr.